Tünel Enstrümantasyonu

Tünel Enstrümantasyonuna Genel Bakış

Aşırı yük basıncı, olumsuz jeoloji, yakınlardaki hassas yapılar; her tünel birçok zorluğu da beraberinde getirir. İster bir dağ yamacını iyileştiriyor olun, ister kritik kentsel altyapının altında bir tünel açma makinesi kullanıyor olun, tünel deformasyon izleme ve takip sistemleri, bu gibi projelerinin risklerini azaltmaya yardımcı olur.

Doğru izleme araçları, bir projenin zaman çizelgesini, ekonomisini ve güvenliğini korumaya yardımcı olabilecek verileri sağlar. GeoAnts, proje bazında hangi tür izleme araçlarının en iyi şekilde çalışacağı, en iyi aygıtların temini ve kurulumunda hizmet sağlamaktadır. Bunun yanı sıra uzman ve tecrübeli kadrosuyla verilerin okunması, raporlanması ve sonuçların anlaşılması konusunda da yardımcı olur.

Tüneli çevreleyen zeminin yer değiştirmesi, aşırı yük basıncı, erozyon, donma-çözülme veya tünelin yapısal elemanlarının kusur veya hata nedeniyle beklenmedik şekilde hareket etmesi nedeniyle birçok deformasyon meydana gelebilir. Deformasyonlar kısa veya uzun süreli, küçük veya büyük olabilir.

Deformasyon izlemenin mümkün olduğunca çabuk başlamasının önemi büyüktür çünkü inşa edildikten sonra hemen deformasyonlar oluşabilir. Bu amaçla izleme araçları, inşaatı engellemeyecek şekilde ve çalışma ortamına dayanacak sağlamlıkta olmalıdır. GeoAnts, sahadaki şartları da düşünerek en uygun kullanım dostu takip sistemlerini hizmetinize sunar.

Neden Takip Etmeli?

Takip sistemleri, mevcut tüneller için olası çevresel tehlikelere ve yapısal arızalara karşı bir erken uyarı sistemi olarak kullanılabilir.

Yapıların takibi, kısa vadede, tünel üzerinde veya yakınında yapılan rehabilitasyon çalışmaları sırasında da çok önemlidir.

Aynı zamanda olası güvenlik zafiyetlerinin önüne geçmekle birlikte ekonomik olarak da potansiyel zararların önüne geçilmiş olunur.

Son olarak, tünel tasarımcıları, yeni ve sonraki projeler için modelleri kalibre etmeye yardımcı olan değerli veriler elde ederek mevcut tünellerin performans ölçümünden yararlanabilir.

İlgili Aletler

1) Piezometre

2) Kuyu Tipi Çok Noktalı Çubuk Ekstansometre

3) İnklinometre

4) Birim Deformasyon Ölçer - Strain Gage

5) Tiltmetre 

6) Şerit Ekstansometre 

7) Tünel Tipi Çok Noktalı Çubuk Ekstansometre

 

Projenizle alakalı bilgi almak için bize ulaşın:

geoants@geodestek.com

Whatsapp Bilgi-Sipariş Hattı

Tel: +(90) (552) 350 1399

Tel: +(90) (312) 460 1399

www.geodestek.com