Baraj Enstrümantasyon Hizmetleri

Baraj Takip Sistemlerine Genel Bakış

Barajlar, enerji üretimi ve su yönetimi için ülkeler adına oldukça önemli altyapılardır, her barajın doğal bir yapısal güvenlik zafiyeti potansiyeli vardır ve kamu güvenliği için baraj yapılarının periyodik olarak yakından izlenmesi ve takip edilmesi gerekir. Barajların performansını sağlamak, memba veya mansap tarafında yapılaşma varsa onları korumak ve barajların bakım maliyetlerini planlamak için barajların uzun vadeli takibi önemlidir. 

Yeni nesil Geoteknik ve Yapısal bilgi takip sistemleri, barajların mevcut ve gelecekteki durumu hakkında matematiksel bir projeksiyon oluşturmaya olanak sağlar.

Barajlar için izleme sistemleri genellikle izlenecek barajın tipine göre tasarlanmaktadır. GeoAnts, proje bazında hangi tür enstrümantasyonun en iyi şekilde çalışacağı, en iyi enstrümanların temini ve kurulumunda hizmet sağlamaktadır. Bunun yanı sıra uzman ve tecrübeli kadrosuyla verilerin okunması, raporlanması ve sonuçların anlaşılmasına yardımcı olur.

Baraj izleme sistemlerinde genel olarak boşluk suyu basıncı, oturma, gerilme, sıcaklık, sızıntı ve çatlama gibi baraj yapısı üzerinde hasara yol açabilecek parametrelerin takibi önem arz eder. Özel veri toplama sistemleri ile farklı parametrelerin takibi ve yapılar üzerindeki okumaları otomatik olarak gerçekleştirilebilir.

Neden Takip Etmeli?

Yeni nesil bilgi toplama ve izleme sistemleri ile yapıların temel koşulları ve iç kısımları hakkında veri ve bilgi üretilebilir. Keşif amaçlı sondajlar dışındaki diğer yöntemler, bir yapının zemin yüzeyinde ve dış yüzeylerinde gözlenebilenlerle sınırlıdır.

Enstrümantasyon ile izleme, uzun vadeli, tutarlı veri kayıtları sunarak, zaman içinde yavaş gelişebilecek farklı yükleme koşulları altında barajların performansındaki ince eğilimlerin saptanmasına olanak tanır. Diğer gözlem yöntemleri, kısa vadeli, ayrı bilgi kayıtları sağlama eğilimindedir.

Enstrümantasyon verilerinin toplanması, daha sık ve gerçek zamanlı olarak otomatikleştirilebilir. Deprem ve sel gibi normal veya aşırı yükleme koşulları nedeniyle alet veri değerlerinde meydana gelen ani değişiklikleri baraj izleme personeline bildirmek için otomatik izleme sistemleri kullanılabilir.

Dolgu ve Baraj İzleme Sistemleri

İlgili Aletler

1) Hidrolik Oturma Profil Oluşturucu

2) Manyetik Ekstansometre 

3) Oturma Plakası

4) Piezometre 

5) Toplam Toprak Basınç Sensörü

6) Hidrolik Oturma Ölçer

7) Çok Noktalı Çubuk Ekstansometre

8) İnklinometre

Projenizle alakalı bilgi almak için bize ulaşın:

geoants@geodestek.com

Whatsapp Bilgi-Sipariş Hattı

Tel: +(90) (552) 350 1399

Tel: +(90) (312) 460 1399

www.geodestek.com