SmartPT Yazılımı

SMARTPT Nedir?

Zemin mekaniği – temel mühendisliği uygulamalarında SPT saha deneyi sıklıkla kullanılmaktadır. Elde edilen SPT vuruş sayıları, kullanılan şahmerdan sistemindeki enerji farklılıkları gözetilerek düzeltilmektedir. ODTÜ Teknokent bünyesinde faaliyet gösteren Geodestek AR-GE mühendisleri tarafından yerli imkanlar kullanılarak SPT şahmerdan izleme düzeneği geliştirilmiştir. Bu düzeneğin kullanılmasıyla elde edilen vuruş sayılarında iki kat mertebesine varan belirsizlikler bertaraf edilmiştir. Geodestek, SPT şahmerdan enerji izleme düzeneğiyle, jeoteknik hizmet sağlayıcıların tercihine bağlı olarak merkez ofisi veya yerinde verdiği ölçüm hizmetiyle dakikalar içinde her tip SPT şahmerdan düzeneğinin enerji verimliliğini sağlıklı olarak ölçüp raporlayabilmektedir.

SPT Şahmerdan Enerji Verimliliğini Ölçtürmeniz İçin 5 Geçerli Neden

 • Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (2019); standart penetrasyon deneylerinden elde edilen vuruş sayılarından şahmerdan tipine göre enerji düzeltmesi CE faktörünün belirlenebilmesi için yaklaşık aralık sunmaktadır. Bu aralık, otomatik şahmerdan tipi için bile neredeyse iki kata varan farklılıklar arz etmektedir.
 • T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Sanat Yapıları Dairesi Başkanlığı Ulaşım ve Dağıtım Tesisleri İçin Deprem Yönetmelikleri Hazırlanması İşi Nihai Raporu (2020), tasarıma esas mühendislik parametrelerinin seçimi için kalibre edilmiş bir şahmerdan sistemi kullanılmasını önermektedir.
 • ASTM D 6066’ya göre sıvılaşma tetiklenme analizlerinin yapıldığı her sahadan alınan ölçümlerde şahmerdan enerji verimliliğinin ölçüme dayalı olarak bilinmesi gerekmektedir.
 • Şahmerdanınız otomatik olsa bile, farklı otomatik şahmerdan sistemleri ile elde edilen enerji verimlilikleri düzenek montaj ve işletme detayları, kullanım durumu ve sıklığı, şahmerdan – başlık – tij – örnekleyici sistemin bağlantı ve yönelim detayları gibi faktörlerden bir hayli etkilenmektedir.
 • En sık kullanılan saha deneylerinden biri olan standart penetrasyon deneyi ile mühendislik tasarımlarınıza ışık tutacak parametrelerin doğru seçimi için verimliliğini ölçtüğünüz ve periyodik olarak kontrol edebildiğiniz bir şahmerdan sistemine sahip olmanız kaçınılmaz bir gerçek haline gelmektedir.

 

3 Adımda Sağlıklı Sonuç

 • Bulunduğunuz yere uzman ekibimiz yönlendirilir.
 • Hazırlanan etüt kuyusunda 3 farklı derinlikte, yeterli sayıda sağlıklı ölçüm kaydedilir.
 • Enerji verimlilik oranları ASTM D4633-10 ve EN ISO 22476-3 standartları ile uyumlu olarak anında değerlendirilir, 1 gün içinde raporlanarak sertifikalandırılır. 

 

GeoDestek, 20 Yıllık Çözüm Ortağınız

 • Türkiye’de kendi kaynak ve bilgi birikimiyle bir ilke imza atarak ODTÜ Teknokent’te geliştirdiği SPT Enerji Verimlilik İzleme Sistemi donanımı SMARTPT’nin üreticisidir.
 • Sürecin tüm teknik ve idari adımlarına tam hakimiyete sahip, aldığı sorumluluğun ve getireceği mühendislik sonuçlarının farkındadır.
 • Erişilebilirlik, hızlı tepki süresi ve mobilizasyon, her adımda ilkelerine bağlılık.
 • Geoteknik mühendisliği alanında etüt, proje, müşavirlik, ölçüm ve AR-GE faaliyetleriyle şablonun ötesine geçmeyi başaran, disiplinlerarası uyuma sahip ve iletişime açık çalışma ekibine sahiptir.