Bent ve Dolgu Şevleri

Bent ve Dolgu Şevlerine Genel Bakış

Bent, toprak set ve dolgu şevi yapıları inşası yakından izlenmesi gereken operasyonları gerektirir.

Günümüzde özellikle ulaşım alanında artan talep nedeniyle bu yapılara oldukça ihtiyaç duyulmakta. İnşa edilen yapılardaki zamanla oluşan yüksek deformasyonların sürekli olarak takibi ise yapıların sağlığı açısından oldukça önemli hale geldi.

Bu gibi yapılardaki inşaat faaliyetlerinde zemin oturmalarına, yapı hareketlerine, standart olmayan yapısal çözümlere veya özel bir işlem gerektiren teknik koşullara rastlandığından, geoteknik ve yapısal izleme sistemlerinin kullanımı mevcut yapı durumu hakkında tam bir bilgi edinmeye olanak sağlayabilir.

Neden Bu Yapıları Takip Etmeli?

Bent ve dolgu şevi yapılarının izlenmesi, hedeflenen önleyici bakımı gerçekleştirmek için gerekli bilgileri vererek uzun vadeli maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olur.

İnşaat halindeki dolgular boşluk basıncı girişi, sızıntısı, erozyonu ve heyelanları için erken tespit sistemleri ile dış hasarlardan korunabilir.

İnşaat sırasında gerçek zamanlı verilere erişim, yüklenici firmaların faaliyetlerini ayarlamasına ve görevlerini daha hızlı tamamlamasına yardımcı olabilir.

Mühendisler, devam eden veri analizi ve saha performans değerlendirmesi için verilerine her zaman uzaktan erişebilir ve gerekirse sahadaki inşaat operatörlerine uyarılarda bulunabilirler.

İlgili Aletler

1) Çatlak Ölçer

2) Piezometre

3) İnklinometre

4) Kuyu Tipi Çok Noktalı Çubuk Ekstansometre

5) Ankraj Yük Hücresi

 

Projenizle alakalı bilgi almak için bize ulaşın:

geoants@geodestek.com

Whatsapp Bilgi-Sipariş Hattı

Tel: +(90) (552) 350 1399

Tel: +(90) (312) 460 1399

www.geodestek.com