Derin Kazılar

Derin Kazılara Genel Bakış

Yüksek binalar, yeraltı toplu taşıma sistemleri ve yeraltı su kanalları gibi yapıların inşası sırasında derin kazı yapılması gerekir. Yapılan kazı özellikle yumuşak zemindeyse, çevresinde bulunan etki alanındaki hassas yapılara tehdit oluşturan zemin hareketini tetikler. Bu nedenle, derin kazı risk değerlendirmesi ve temellerde herhangi bir çatlak oluşumunun takip edilmesi bu yapılarda oldukça önemlidir.

Derin kazılarda deformasyonların takibi oldukça elzemdir ve izin verilen seviyelerle sınırlandırılmalıdır. Derin kazı sırasında ve sonrasında yapının güvenlik zafiyeti olup olmadığını anlamak ve deformasyonları çeşitli seviyelerde izlemek için uygun enstrümantasyona ihtiyaç vardır.

Yeraltı boşluk suyu basıncını, istinat yan duvarlarını, çevreleyen zemini ve yapıları izlemek için belirli aygıt mekanizmalarından yararlanılabilir. Kazıda en yaygın olarak kullanılan izleme ekipmanları, yapı ve zemin hareketlerini, gerilmesini ve su basıncı ile su seviyesini içeren ekipmanlardır.

Neden Takip Etmeli?

GeoAnts, proje bazında yapıya özel olarak en gerekli ve en doğru sayıda ekipmanları tedarik edip, verilerin kolay biçimde toplanmasına ve okunmasına olanak sağlar. Elde edilen bilgilerin ışığında olası hasarların önüne geçerek olması muhtemel kazaların da önüne geçilmiş olur.

Yapıların doğru zamanda bakımı gerçekleştirilerek yapıların ömrünü uzatıp uzun vadeli maliyetlerin önüne geçilmesine yardımcı olur.

Bu sayede yapıların dayanıklılığı arttırılabilir ve olası küçük hataların önüne geçerek yapıların sağlıklı bir şekilde inşa edilmelerine olanak sağlar.

İlgili Aletler

1) Piezometre 

2) Çok Noktalı Kuyu Tipi Çubuk Ekstansometre

3) İnklinometre

4) Ankraj Yük Hücresi 

5) Birim Deformasyon Ölçer - Strain Gage

6) Veri Toplama Sistemi

7) Tiltmetre

Projenizle alakalı destek almak için bize ulaşın:

geoants@geodestek.com

Whatsapp Bilgi-Sipariş Hattı

Tel: +(90) (552) 350 1399

Tel: +(90) (312) 460 1399

www.geodestek.com